Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Pozycjonowanie stron WWW - podstawy + narzędzia
#1
[Obrazek: 1165439_seo_2.jpg]

Pozycjonowanie - w wyszukiwarkach i katalogach proces tworzenia listy rankingowej w ten sposób, że najbardziej adekwatne do zapytania strony i witryny znajdują się na samej górze. Również ogół czynności optymalizacyjnych mających na celu zdobycie lepszej pozycji na listach rankingowych (w wyszukiwarkach).
Słowo kluczowe - pojedyncze słowo wprowadzone jako treść zapytania do wyszukiwarki internetowej.
Wyszukiwarka - zespół programów przeszukujących Internet, rejestrujących dostępne strony w bazie danych, spisie lub indeksie, wykonujących zapytania, przeszukujących bazy danych zawierające strony lub witryny i zwracających adekwatne do zapytania wyniki w postaci listy rankingowej stron.

Dlaczego warto pozycjonować stronę ?

Internauci trafiają na witryny, posługując się głównie wyszukiwarkami i katalogami. Wiele źródeł potwierdza ten fakt - według nich od 41 do 88 procent użytkowników Internetu korzysta z wyszukiwarek.
Osoby przeszukujące Internet za pomocą wyszukiwarek nie są przypadkowymi odwiedzającymi. Kiedy ktoś wprowadza ciąg słów jako zapytanie do okienka wyszukiwarki, oznacza to, że aktywnie poszukuje produktu lub usługi. Dlatego ruch generowany przez wyszukiwarki internetowe jest już "sformatowany" - Internauci mogą stać się Twoimi potencjalnymi klientami.

Jak działają wyszukiwarki ?

Wyszukiwarka internetowa do indeksowania witryn wykorzystuje specjalne programy-roboty, inaczej zwane pajączkami. Pajączki znajdują i przeszukują strony WWW, budując listę słów i wyrażeń znalezionych na każdej z nich. Następnie przechowują spis (lub bazę) słów i wyrażeń znalezionych na każdej stronie WWW, którą były w stanie przeszukać. Moduł wyszukiwarki, który umieszcza strony WWW w bazie danych, nazywa się modułem indeksującym. Użytkownicy wyszukiwarek mogą następnie przeszukiwać utworzone spisy pod kątem danych słów i wyrażeń kluczowych. Wyszukiwarki starają się dopasować wprowadzone przez użytkownika jako zapytanie informacje do stron, które mogą je zawierać.
Praca pajączka wyszukiwarki polega na tym, że podąża on łączem pod dany adres internetowy (URL), następnie prosi serwer o przesłanie strony znajdującej się pod danym adresem. Serwer wysyła stronę do pajączka. Pajączek spisuje i indeksuje słowa i wyrażenia znalezione na stronie. Na podstawie jej zawartości i innych czynników obliczana jest "waga" każdej strony dla określonych słów i wyrażeń kluczowych. Uzyskany rezultat umieszczany jest w bazie. Gdy użytkownicy wysyłają zapytanie do wyszukiwarki, przeszukiwana jest baza danych utworzona przez pajączki i silnik wyszukiwarki. Spis stron aktualizowany jest regularnie - średnio co 4-8 tygodni.

Podstawy pozycjonowania

Pozycjonowanie powinno zacząć się od zmienienia struktury strony w taki sposób, aby była ona czytelna i przejrzysta dla jej użytkowników oraz wyszukiwarek (!). Witryna musi się dobrze prezentować przy różnych rozdzielczościach i przeglądarkach.
Strona powinna posiadać łatwy mechanizm nawigacji. Jest to bardzo istotne również dla wyszukiwarek, bo wiadomo, że pajączki indeksując strony wędrują po linkach!
Witryna powinna się szybko ładować! Jeśli tak nie będzie, to Twoi użytkownicy w końcu stracą cierpliwość i zamkną okno z Twoją www.


Title

Tag tytułowy ma specyficzne znaczenie dla projektu witryny i wyszukiwarek. Tytuł strony to tekst umieszczony pomiędzy tagiem <title> a </title>. Jest on bardzo istotny dla pozycjonowania stron w wyszukiwarkach, ponieważ pełni wiele funkcji. 1. Jest znaczącym tekstem dla wszystkich wyszukiwarek - jest indeksowany i przypisuje mu się dużą wagę. 2. Tytuł strony jest umieszczany na liście ulubionych stron w przeglądarkach. 3. Jest wyświetlany na liście rankingowe wyszukiwarek jako pierwszy tekst opisujący stronę! Służy tam jako odnośnik.
Treść tagu tytułowego powinna zachęcać odbiorców do kliknięcia łącza prowadzącego do witryny. Powinien zawierać 5-10 słów (69-75 znaków). W tytule muszą występować słowa kluczowe opisujące stronę! Najlepiej jeśli będą blisko siebie. Każdy tytuł musi być niepowtarzalny. W tytule należy wziąć pod uwagę również liczbę mnogą i pojedynczą.
Stosuj metodę mocnej trójki... W każdej sytuacji, gdzie to tylko możliwe, trzy pierwsze słowa tytułu powinny być tak dobrane, aby dowolna ich kombinacja dawała wyrażenie kluczowe. Jeśli utworzone zestawienie trzech słów wydaje się nienaturalne i bez sensu - nie stosuj go!
W tytule strony nie stosuj wyrazów, których nie ma (lub nie dotyczą) na Twojej stronie. Wyszukiwarki uznają takie działania za SPAM i usuwają strony ze swoich baz danych.

Meta Tagi

Aby pozycjonowanie przyniosło dobre efekty należy przygotować znaczniki Meta oddzielnie dla każdej podstrony. Mimo iż nowoczesne wyszukiwarki (Google) nie zwracają już zbyt dużej uwagi na te Tagi proponowałbym jednak "pobawić się" z nimi, gdyż są także inne wyszukiwarki, które biorą jeszcze te czynniki pod uwagę!

Keywords

<META NAME="Keywords" CONTENT="humor, dowcipy, kawały, kreskówki">
W tym właśnie znaczniku (w sekcji KEYWORDS) powinny znaleźć się słowa kluczowe opisujące Twoją stronę. Najlepiej jeśli występują one we właściwej treści strony. Jeśli w którymś z meta tagów występują słowa, których nie można odszukać w sekcji BODY, to strona może być oskarżona o SPAM.
Krótko mówiąc w tym miejscu musisz użyć wyobraźni i wpisać jak najwięcej słów i fraz dotyczących tej strony/podstrony. Myśl tak, jakbyś Ty poszukiwał informacji na dany temat w wyszukiwarkach... Co byś tam wpisał?
Wymyślając słowa kluczowe uwzględnij możliwość wpisywania przez Internautów wyrazów w liczbie mnogiej i pojedynczej oraz pisownie wielkimi i małymi literami. Nie ma to aż tak dużego wpływu na pozycję. Dobrą metodą jest wpisywanie wyrazów, które zawierają błędy literowe i ortograficzne.
Wyszukiwarki coraz mniejsze znaczenie przywiązują do tego tagu, gdyż w tym miejscu jest najwięcej SPAMu. Dużo webmasterów chcąc podnieść pozycję swojej www wpisuje słowa, które nie są związane z treścią strony (np. Sex, XXX).
Nie należy powtarzać słów kluczowych, gdyż wyszukiwarki są bardzo wrażliwe na tego typu sprawy.

Description

<meta name="description" content="opis strony www">
Opis strony jest ważniejszy od tagu Keywords, gdyż pojawia się jako treść opisująca stronę w wielu wyszukiwarkach. Jeśli jest brak tego tagu, wyszukiwarki wstawiają w jego miejsce kilka pierwszych słów znajdujących się na stronie, co może niekorzystnie wpływać na pozycję. Ogólnie mówiąc, jest to jeden z kluczowych elementów podczas pozycjonowania.
W tym tagu powinny znaleźć się pełne zdania (nie same słowa kluczowe), które wyczerpująco opisują naszą WWW. Opis powinien być tak zredagowany, aby znajdowały się w nim 4-6 najważniejszych słów kluczowych. Najważniejsze powinny znaleźć się na początku. W żadnym wypadku nie należy w tym miejscu powtarzać zawartości TITLE( chodzi o kopiowanie - same wyrazy można używać). Opis powinien również zachęcać do kliknięcia w łącze, ponieważ będzie się wyświetlał przy linku na stronie z wynikami.
Opis nie może być dłuższy niż 255 znaków. Optymalna długość to niecałe 200.

Robots

<META NAME="Robots" CONTENT="All">
Za pomocą tego znacznika możemy "powiedzieć" robotowi (pajączkowi), jak i w jakim stopniu ma indeksować naszą stronę. Dokonuje się tego za pomocą kilku parametrów:
Parametry polecenia :
NOINDEX - zabrania indeksowania strony przez roboty
INDEX - pozwala robotom indeksować dokument HTML
NOFOLLOW - zabrania robotom indeksowania stron, do których linki znajdują się na stronie
FOLLOW - pozwala robotom indeksować wszystkie strony, do których dotrze poprzez linki na odwiedzanej stronie
NOIMAGEINDEX - zapobiega indeksowaniu grafiki na stronie HTML - tekst może być indeksowany.
ALL - pełny dostęp

Inne ważne informacje:

1. Jeśli strona ma się pojawić wysoko w rankingu, należy pamiętać o odpowiednim nasyceniu treści strony słowami kluczowymi. Częstotliwość występowania tych słów powinna być jak najwyższa, ale nie można przesadzać. Tekst musi być zrozumiały i sensowny.
2. Duże znaczenie posiadają także słowa umieszczone w nagłówku pomiędzy <h1> a </h1> (a także h2, 3, 4, 5, 6). Im wyższa cyfra tym mniejsze znaczenie. W nagłówku, pomiędzy tymi znacznikami powinny być umieszczone słowa kluczowe - ale nie wolno przesadzać! Maksymalnie 8.
3. Page Rank - jest to najważniejszy element pozycjonowania w Google. Im wyższy PageRank tym wyższa pozycja. Poczytaj więcej o Page Rank.
4. Link popularity - określa ilość stron, które umieściły hiperłącze do Twojej. Im wyższy - tym wyższa pozycja. Krótko mówiąc musisz się starać, aby jak najwięcej linków prowadziło do Twojej WWW.
5. W mniejszym stopniu (ale zawsze coś) brane są pod uwagę również pogrubienia, podkreślenia i nachylenia - dlatego należy czasami wziąć to pod uwagę i odpowiednio upiększyć słowa kluczowe.
6. Nazewnictwo stron i domeny - wg niektórych osób wpływają one znacząco na pozycję w wyszukiwarkach. Nazwy stron i domen powinny zawierać słowa kluczowe.
7. Korzystne jest również tworzenie mapy strony - jest ona przydatna nie tylko zagubionym użytkownikom, ale również pajączkom, które to podążają po linkach.
8. Każda ważna strona powinna być dostępna po nie więcej niż trzech kliknięciach od Strony głównej. Nie ma sensu budować zagłębionej struktury, gdyż użytkownik może szybko stracić cierpliwość.
9. TEKST ZAWARTY W LINKU (pomiędzy <a> i </a>) MUSI ZAWIERAĆ SŁOWA KLUCZOWE - jest to niezbędne podczas pozycjonowania.
10. Również opisy alternatywne (ALT) powinny być zredagowane tak, aby znajdowały się w nich słowa kluczowe.
11. Można spróbować umieścić słowa kluczowe w komentarzach (w niedalekiej przyszłości może to oznaczać SPAM!).
12. Strona musi być dodana do głównych katalogów wyszukiwawczych.
13. Strony zbudowane na podstawie map obrazowych, ramek, Flasha nie mogą liczyć na zbyt wysoką pozycję - przynajmniej na razie Smile Spowodowane to jest tym, że nie wszystkie teraźniejsze wyszukiwarki potrafią indeksować tego typu strony.

Podstawy pozycjonowania

Pozycjonowanie powinno zacząć się od zmienienia struktury strony w taki sposób, aby była ona czytelna i przejrzysta dla jej użytkowników oraz wyszukiwarek (!). Witryna musi się dobrze prezentować przy różnych rozdzielczościach i przeglądarkach.
Strona powinna posiadać łatwy mechanizm nawigacji. Jest to bardzo istotne również dla wyszukiwarek, bo wiadomo, że pajączki indeksując strony wędrują po linkach!
Witryna powinna się szybko ładować! Jeśli tak nie będzie, to Twoi użytkownicy w końcu stracą cierpliwość i zamkną okno z Twoją www.
Title

Tag tytułowy ma specyficzne znaczenie dla projektu witryny i wyszukiwarek. Tytuł strony to tekst umieszczony pomiędzy tagiem <title> a </title>. Jest on bardzo istotny dla pozycjonowania stron w wyszukiwarkach, ponieważ pełni wiele funkcji. 1. Jest znaczącym tekstem dla wszystkich wyszukiwarek - jest indeksowany i przypisuje mu się dużą wagę. 2. Tytuł strony jest umieszczany na liście ulubionych stron w przeglądarkach. 3. Jest wyświetlany na liście rankingowe wyszukiwarek jako pierwszy tekst opisujący stronę! Służy tam jako odnośnik.
Treść tagu tytułowego powinna zachęcać odbiorców do kliknięcia łącza prowadzącego do witryny. Powinien zawierać 5-10 słów (69-75 znaków). W tytule muszą występować słowa kluczowe opisujące stronę! Najlepiej jeśli będą blisko siebie. Każdy tytuł musi być niepowtarzalny. W tytule należy wziąć pod uwagę również liczbę mnogą i pojedynczą.
Stosuj metodę mocnej trójki... W każdej sytuacji, gdzie to tylko możliwe, trzy pierwsze słowa tytułu powinny być tak dobrane, aby dowolna ich kombinacja dawała wyrażenie kluczowe. Jeśli utworzone zestawienie trzech słów wydaje się nienaturalne i bez sensu - nie stosuj go!
W tytule strony nie stosuj wyrazów, których nie ma (lub nie dotyczą) na Twojej stronie. Wyszukiwarki uznają takie działania za SPAM i usuwają strony ze swoich baz danych.

Meta Tagi

Aby pozycjonowanie przyniosło dobre efekty należy przygotować znaczniki Meta oddzielnie dla każdej podstrony. Mimo iż nowoczesne wyszukiwarki (Google) nie zwracają już zbyt dużej uwagi na te Tagi proponowałbym jednak "pobawić się" z nimi, gdyż są także inne wyszukiwarki, które biorą jeszcze te czynniki pod uwagę!

Keywords

<META NAME="Keywords" CONTENT="humor, dowcipy, kawały, kreskówki">
W tym właśnie znaczniku (w sekcji KEYWORDS) powinny znaleźć się słowa kluczowe opisujące Twoją stronę. Najlepiej jeśli występują one we właściwej treści strony. Jeśli w którymś z meta tagów występują słowa, których nie można odszukać w sekcji BODY, to strona może być oskarżona o SPAM.
Krótko mówiąc w tym miejscu musisz użyć wyobraźni i wpisać jak najwięcej słów i fraz dotyczących tej strony/podstrony. Myśl tak, jakbyś Ty poszukiwał informacji na dany temat w wyszukiwarkach... Co byś tam wpisał?
Wymyślając słowa kluczowe uwzględnij możliwość wpisywania przez Internautów wyrazów w liczbie mnogiej i pojedynczej oraz pisownie wielkimi i małymi literami. Nie ma to aż tak dużego wpływu na pozycję. Dobrą metodą jest wpisywanie wyrazów, które zawierają błędy literowe i ortograficzne.
Wyszukiwarki coraz mniejsze znaczenie przywiązują do tego tagu, gdyż w tym miejscu jest najwięcej SPAMu. Dużo webmasterów chcąc podnieść pozycję swojej www wpisuje słowa, które nie są związane z treścią strony (np. Sex, XXX).
Nie należy powtarzać słów kluczowych, gdyż wyszukiwarki są bardzo wrażliwe na tego typu sprawy.

Description

<meta name="description" content="opis strony www">
Opis strony jest ważniejszy od tagu Keywords, gdyż pojawia się jako treść opisująca stronę w wielu wyszukiwarkach. Jeśli jest brak tego tagu, wyszukiwarki wstawiają w jego miejsce kilka pierwszych słów znajdujących się na stronie, co może niekorzystnie wpływać na pozycję. Ogólnie mówiąc, jest to jeden z kluczowych elementów podczas pozycjonowania.
W tym tagu powinny znaleźć się pełne zdania (nie same słowa kluczowe), które wyczerpująco opisują naszą WWW. Opis powinien być tak zredagowany, aby znajdowały się w nim 4-6 najważniejszych słów kluczowych. Najważniejsze powinny znaleźć się na początku. W żadnym wypadku nie należy w tym miejscu powtarzać zawartości TITLE( chodzi o kopiowanie - same wyrazy można używać). Opis powinien również zachęcać do kliknięcia w łącze, ponieważ będzie się wyświetlał przy linku na stronie z wynikami.
Opis nie może być dłuższy niż 255 znaków. Optymalna długość to niecałe 200.

Robots

<META NAME="Robots" CONTENT="All">
Za pomocą tego znacznika możemy "powiedzieć" robotowi (pajączkowi), jak i w jakim stopniu ma indeksować naszą stronę. Dokonuje się tego za pomocą kilku parametrów:
Parametry polecenia :
NOINDEX - zabrania indeksowania strony przez roboty
INDEX - pozwala robotom indeksować dokument HTML
NOFOLLOW - zabrania robotom indeksowania stron, do których linki znajdują się na stronie
FOLLOW - pozwala robotom indeksować wszystkie strony, do których dotrze poprzez linki na odwiedzanej stronie
NOIMAGEINDEX - zapobiega indeksowaniu grafiki na stronie HTML - tekst może być indeksowany.
ALL - pełny dostęp

Inne ważne informacje:

1. Jeśli strona ma się pojawić wysoko w rankingu, należy pamiętać o odpowiednim nasyceniu treści strony słowami kluczowymi. Częstotliwość występowania tych słów powinna być jak najwyższa, ale nie można przesadzać. Tekst musi być zrozumiały i sensowny.
2. Duże znaczenie posiadają także słowa umieszczone w nagłówku pomiędzy <h1> a </h1> (a także h2, 3, 4, 5, 6). Im wyższa cyfra tym mniejsze znaczenie. W nagłówku, pomiędzy tymi znacznikami powinny być umieszczone słowa kluczowe - ale nie wolno przesadzać! Maksymalnie 8.
3. Page Rank - jest to najważniejszy element pozycjonowania w Google. Im wyższy PageRank tym wyższa pozycja. Poczytaj więcej o Page Rank.
4. Link popularity - określa ilość stron, które umieściły hiperłącze do Twojej. Im wyższy - tym wyższa pozycja. Krótko mówiąc musisz się starać, aby jak najwięcej linków prowadziło do Twojej WWW.
5. W mniejszym stopniu (ale zawsze coś) brane są pod uwagę również pogrubienia, podkreślenia i nachylenia - dlatego należy czasami wziąć to pod uwagę i odpowiednio upiększyć słowa kluczowe.
6. Nazewnictwo stron i domeny - wg niektórych osób wpływają one znacząco na pozycję w wyszukiwarkach. Nazwy stron i domen powinny zawierać słowa kluczowe.
7. Korzystne jest również tworzenie mapy strony - jest ona przydatna nie tylko zagubionym użytkownikom, ale również pajączkom, które to podążają po linkach.
8. Każda ważna strona powinna być dostępna po nie więcej niż trzech kliknięciach od Strony głównej. Nie ma sensu budować zagłębionej struktury, gdyż użytkownik może szybko stracić cierpliwość.
9. TEKST ZAWARTY W LINKU (pomiędzy <a> i </a>) MUSI ZAWIERAĆ SŁOWA KLUCZOWE - jest to niezbędne podczas pozycjonowania.
10. Również opisy alternatywne (ALT) powinny być zredagowane tak, aby znajdowały się w nich słowa kluczowe.
11. Można spróbować umieścić słowa kluczowe w komentarzach (w niedalekiej przyszłości może to oznaczać SPAM!).
12. Strona musi być dodana do głównych katalogów wyszukiwawczych.
13. Strony zbudowane na podstawie map obrazowych, ramek, Flasha nie mogą liczyć na zbyt wysoką pozycję - przynajmniej na razie Smile Spowodowane to jest tym, że nie wszystkie teraźniejsze wyszukiwarki potrafią indeksować tego typu strony.

[CLICK]
[Obrazek: logo1.png]
Odpowiedz

#2
Ja z braku czasu zleciłem pozycjonowanie firmie strony www piła i mogę powiedzieć,że jestem zadowolony Smile Ceny przystępne.
Odpowiedz

#3
A jak po Pingwinie(nowym algorytmie)?
Pozycjonowanie jest coraz bardziej kosztowne, podobno.
projektowanie stron: Twój biznes w sieci
Odpowiedz

#4
Ja tam wolę samo zająć pozycjonowaniem swoich stron. Robiąc coś dla siebie samego masz lepszą satysfakcję z wyników. Pozdrawiam Smile
Odpowiedz

#5
Ja też sam pozycjonuje swoje strony www, do szybkiego katalogowania używam seolight jest to aplikacja stacjonarna za niewielkie pieniądze a znacznie przyśpiesza pracę.
Odpowiedz

#6
Ja na początku próbowałem własnych sił. Teraz korzystam z usług firmy zajmującej się pozycjonowaniem i jak na razie tak zostanie bo są na prawdę dobrzy. A ja w tym czasie trochę sie podszkolęSmile
Odpowiedz

#7
można pozycjonować przez firmę. oczywiście większe, nie jednoosobowe agencje dają więcej szans na pojawienie się w top 10 frazy niż zlecenie gimnazjaliście spamowania linkami na lewo i prawo (plus do tego strona w WP i pare tekstów z błędami). Osobiście powiem tylko ze lepiej juz po kosztach brac licealistow niz gimnazjalistow z allegro. jakos wiecej siana maja w glowie.
A wracajac do firm i kompleksowej obslugi - to wiaze sie oczywiscie z abonamentem - seo nie jest jednorazowa usluga a procesem!
Odpowiedz

#8
HmSmile Pozycjonowanie nie jest takie proste jakby się wydawało. Sam kiedyś próbowałem w tym swoich sił ale niestety nic z tego konkretnego nie wychodziło dlatego postanowiłem zlecić to firmie która zajmuje się między innymi pozycjonowaniem i zrobiła dla mnie to bardzo dobrze dlatego wszystkim polecamSmilemarketing,reklama,pozycjonowanie
Odpowiedz

#9
Warto też wspomnieć, że nie ma pozycjonowania, bez monitorowania efektów Smile
Dlatego warto zaopatrzyć się już na samym początku w dobry system do monitorowania fraz. Ja na przykład korzystam z Seostation.pl - bardzo intuicyjny i funkcjonalny system. Jest możliwość założenia darmowego konta, więc można sobie przetestować wszystkie funkcjonalności za darmo Smile
Odpowiedz

#10
(09-17-2012, 18:48)krzychu80 napisał(a): Ja tam wolę samo zająć pozycjonowaniem swoich stron. Robiąc coś dla siebie samego masz lepszą satysfakcję z wyników. Pozdrawiam Smile

Oczywiście! Satysfakcja, że jeśli uda nam się coś zrobić całkowicie samemu sprawia, że latamy pod sufitem! Musimy jednak pamiętać, że jeśli nie mamy na tyle wiedzy i umiejętności może to się dla nas źle skończyć, ponieważ google bardzo umiejętnie wyłapuje i banuje tego typu serwisy.

http://www.pozycjonowanie.ideo.pl
OdpowiedzSkocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek:
1 gości


Forum software by © MyBB Theme © iAndrew 2016